Heavy roof hooks for PV module mounting, tiled roof
Type DHS A2
|Item no. 5901416
|EAN 4012197451165



Item no. / Type
5901416 / DHS A2
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
Heavy roof hook to mount photovoltaic modules on pitched roofs in combination with the TP 45 support profile. Suitable for tiled roofs. Fastening on support profile through bolt with hammer nut, type SKSHM A2. Mounting on rafters with TKS wafer-head screws.
Technical data
Dimensions
| Width | 120 mm |
|---|
Technical data
| Material thickness | 8 mm |
|---|---|
| With mounting plate | evet |
| Ayarlanabilir | hayır |
| Angle of inclination, min. | 90 ° |
| Angle of inclination, max. | 0 ° |
| Boyut | 192x180x130 |
| Surface | Pickled |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
| Suitable for fastening photovoltaic roof/facade fastening | Pitched roof fastening |
| Suitable for roof material | Roof tile |
| Wide fastening plate | 80 mm |
| Fastening plate, length | 180 mm |
| Height-fastening plate | 5 mm |
| Penetration of roof necessary | yes |
| Alignment | Horizontal |
| Anchoring | Bolts |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 6,5458 kg CO2e / 1 Adet |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
DHS A2
5901416
DHS A2
Item no.
5901416


