Height-adjustable cassette for inspection opening, RKRNUZD3, stainless steel
Type RKRN2UZD3R4VS25
|Item no. 7409140
|EAN 4012195868552



Item no. / Type
7409140 / RKRN2UZD3R4VS25
Floor height, min.
94 mm
Floor covering thickness
25 mm
Nominal size for device installation units
R4
Dimension h
94 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Height-adjustable "blank" cassette, decoupled from the floor, for the creation of an inspection opening of nominal size R4 in dry or wet-cleaned floors for indoor use, for mounting in underfloor boxes UZD250-3 or UZD350-3, either in conjunction with a blanking lid DUG..R4 or in UGD250-3R4 or UGD350-3R4. Mounting takes place using levelling profiles (order separately) in the aluminium frame profile of the underfloor boxes. Only suitable for smooth floor coverings.
Height-adjustable cassette as a blind cassette, two-compartment. 2 APMT2 cover plates can be installed. For the installation of 2 UT3 universal supports for 4 individual installation devices with support ring/support clamp or 6 Modul 45 devices.
Height-adjustable cassette as a blind cassette, two-compartment. 2 APMT2 cover plates can be installed. For the installation of 2 UT3 universal supports for 4 individual installation devices with support ring/support clamp or 6 Modul 45 devices.
Technical data
Dimensions
| Length | 214 mm |
|---|---|
| Width | 214 mm |
| Height | 94 mm |
| Dimension h | 94 mm |
Technical data
| Floor height, min. | 94 mm |
|---|---|
| Floor covering thickness | 25 mm |
| Number of installable devices | 0 |
| Decouplable | yes |
| Installation diameter | 215 |
| Suitable for cavity floor installation | no |
| Suitable for raised floor installation | no |
| Floor care | Wet |
| Installation depth | 104 mm |
| Number of cable outlets | 0 |
| Device support to accept mounting boxes | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Installation system type | UT3 |
| Heavy-duty version | no |
| Nominal size for device installation units | R4 |
| Approvals | VDE |
| Protection rating (IP) when used | IP00 |
| Protection rating (IP) when unused | IP44 |
| Vertical load, small area | to 3,000 N |
| Vertical load, large area | to 3,000 N |
| Version for | Round |
| Dimension | Ø215mm |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Environmental Data
9,8383 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 9,8383 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
NW 350-3 RK
7410556
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
SK RK4R
7404382
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
NW 350-3 RK
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
SK RK4R
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7400517
Mounting lid 350, nominal size R4Type
DUG 350-3 R4
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Floor height, min.
Floor covering thickness
Nominal size for device installation units
Dimension h
Item no.
RKRN2UZD3R4VS25
94
25
R4
94
7409140
RKRN2UZD3R4VS25
Item no.
7409140
Floor height, min.
94
Floor covering thickness
25
Nominal size for device installation units
R4
Dimension h
94


