Height-adjustable cassette for inspection opening, RKRNUZD3, stainless steel
Type RKRN2UZD3R7VS25
|Item no. 7409150
|EAN 4012195868620



Item no. / Type
7409150 / RKRN2UZD3R7VS25
Floor height, min.
94 mm
Floor covering thickness
25 mm
Nominal size for device installation units
R7
Dimension h
94 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Height-adjustable "blank" cassette, decoupled from the floor, for the creation of an inspection opening of nominal size R7 in dry or wet-cleaned floors for indoor use, for mounting in underfloor boxes UZD350-3, either in conjunction with a blanking lid DUG350-3R7 or in UGD250-3R7. Mounting takes place using levelling profiles (order separately) in the aluminium frame profile of the underfloor boxes. Only suitable for smooth floor coverings.
Height-adjustable cassette as a blind cassette, 3-compartment. 2 APMT2 cover plates and 1 APMT5 cover plate can be installed. For the installation of 2 UT3 universal supports and one UT4 universal support for 7 individual installation devices with support ring/support clamp or 10 Modul 45 devices.
Height-adjustable cassette as a blind cassette, 3-compartment. 2 APMT2 cover plates and 1 APMT5 cover plate can be installed. For the installation of 2 UT3 universal supports and one UT4 universal support for 7 individual installation devices with support ring/support clamp or 10 Modul 45 devices.
Technical data
Dimensions
| Length | 274 mm |
|---|---|
| Width | 274 mm |
| Height | 94 mm |
| Dimension h | 94 mm |
Technical data
| Floor height, min. | 94 mm |
|---|---|
| Floor covering thickness | 25 mm |
| Number of installable devices | 0 |
| Decouplable | yes |
| Installation diameter | 275 |
| Suitable for cavity floor installation | no |
| Suitable for raised floor installation | no |
| Floor care | Wet |
| Installation depth | 104 mm |
| Number of cable outlets | 0 |
| Device support to accept mounting boxes | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Installation system type | UT3 / UT4 |
| Heavy-duty version | no |
| Nominal size for device installation units | R7 |
| Approvals | VDE |
| Protection rating (IP) when used | IP00 |
| Protection rating (IP) when unused | IP44 |
| Vertical load, small area | to 3,000 N |
| Vertical load, large area | to 3,000 N |
| Version for | Round |
| Dimension | Ø275mm |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Environmental Data
14,2844 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 14,2844 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
NW 350-3 RK
7410556
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
NW 350-3 RK
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7400533
Mounting lid 350, nominal size R7Type
DUG 350-3 R7
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Floor height, min.
Floor covering thickness
Nominal size for device installation units
Dimension h
Item no.
RKRN2UZD3R7VS25
94
25
R7
94
7409150
RKRN2UZD3R7VS25
Item no.
7409150
Floor height, min.
94
Floor covering thickness
25
Nominal size for device installation units
R7
Dimension h
94

