Hexagonal bolt DIN 933 A4
Type HHS M6x16 A4
|Item no. 3156016
|EAN 4012195940371




Item no. / Type
Dimension L
Thread metric
Dimension d
WAF
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Hexagonal bolt according to DIN 933 with metric thread.
Technical data
Dimensions
| Length | 16 mm |
|---|---|
| Dimension L | 16 mm |
| Dimension d | 6 mm |
Technical data
| Thread metric | 6 |
|---|---|
| Vida dişi | M6 |
| With washer | hayır |
| With nut | hayır |
| Self-locking | hayır |
| With flange | hayır |
| WAF | 10 |
| Screw system | Hexagonal |
| Full thread | evet |
| Vida dişi uzunluğu | 16 mm |
| Thread type | Metric |
| Boyut | M6x16mm |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel |
| Left thread | no |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|---|
| Packaging without plastic | evet |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0248 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Thread metric
Dimension d
WAF
Material
Item no.
HHS M6x16 A4
16
6
6
10
Stainless steel
3156016
HHS M6x20 A4
20
6
6
10
Stainless steel
3156018
HHS M6x25 A4
25
6
6
10
Stainless steel
3156019
HHS M6x30 A4
30
6
6
10
Stainless steel
3156020
HHS M6x35 A4
35
6
6
10
Stainless steel
3156021
HHS M6x40 A4
40
6
6
10
Stainless steel
3156022
HHS M8x20 A4
20
8
8
13
Stainless steel
3156024
HHS M8x25 A4
25
8
8
13
Stainless steel
3156025
HHS M8x30 A4
30
8
8
13
Stainless steel
3156026
HHS M8x40 A4
40
8
8
13
Stainless steel
3156027
HHS M8x50 A4
50
8
8
13
Stainless steel
3156028
HHS M12x40 A4
40
12
12
19
Stainless steel
3156029
HHS M10x20 A4
20
10
10
17
Stainless steel
3156031
HHS M10x30 A4
30
10
10
17
Stainless steel
3156032
HHS M10x40 A4
40
10
10
17
Stainless steel
3156033
HHS M10x50 A4
50
10
10
17
Stainless steel
3156034
HHS M10x60 A4
60
10
10
17
Stainless steel
3156035
HHS M12x30 A4
30
12
12
19
Stainless steel
3156036
HHS M12x50 A4
50
12
12
19
Stainless steel
3156037
Dimension L
Thread metric
Dimension d
WAF
HHS M6x16 A4
Item no.
3156016
Dimension L
16
Thread metric
6
Dimension d
6
WAF
10
Material
Stainless steel
HHS M6x20 A4
Item no.
3156018
Dimension L
20
Thread metric
6
Dimension d
6
WAF
10
Material
Stainless steel
HHS M6x25 A4
Item no.
3156019
Dimension L
25
Thread metric
6
Dimension d
6
WAF
10
Material
Stainless steel
HHS M6x30 A4
Item no.
3156020
Dimension L
30
Thread metric
6
Dimension d
6
WAF
10
Material
Stainless steel
HHS M6x35 A4
Item no.
3156021
Dimension L
35
Thread metric
6
Dimension d
6
WAF
10
Material
Stainless steel
HHS M6x40 A4
Item no.
3156022
Dimension L
40
Thread metric
6
Dimension d
6
WAF
10
Material
Stainless steel
HHS M8x20 A4
Item no.
3156024
Dimension L
20
Thread metric
8
Dimension d
8
WAF
13
Material
Stainless steel
HHS M8x25 A4
Item no.
3156025
Dimension L
25
Thread metric
8
Dimension d
8
WAF
13
Material
Stainless steel
HHS M8x30 A4
Item no.
3156026
Dimension L
30
Thread metric
8
Dimension d
8
WAF
13
Material
Stainless steel
HHS M8x40 A4
Item no.
3156027
Dimension L
40
Thread metric
8
Dimension d
8
WAF
13
Material
Stainless steel
HHS M8x50 A4
Item no.
3156028
Dimension L
50
Thread metric
8
Dimension d
8
WAF
13
Material
Stainless steel
HHS M12x40 A4
Item no.
3156029
Dimension L
40
Thread metric
12
Dimension d
12
WAF
19
Material
Stainless steel
HHS M10x20 A4
Item no.
3156031
Dimension L
20
Thread metric
10
Dimension d
10
WAF
17
Material
Stainless steel
HHS M10x30 A4
Item no.
3156032
Dimension L
30
Thread metric
10
Dimension d
10
WAF
17
Material
Stainless steel
HHS M10x40 A4
Item no.
3156033
Dimension L
40
Thread metric
10
Dimension d
10
WAF
17
Material
Stainless steel
HHS M10x50 A4
Item no.
3156034
Dimension L
50
Thread metric
10
Dimension d
10
WAF
17
Material
Stainless steel
HHS M10x60 A4
Item no.
3156035
Dimension L
60
Thread metric
10
Dimension d
10
WAF
17
Material
Stainless steel
HHS M12x30 A4
Item no.
3156036
Dimension L
30
Thread metric
12
Dimension d
12
WAF
19
Material
Stainless steel
HHS M12x50 A4
Item no.
3156037
Dimension L
50
Thread metric
12
Dimension d
12
WAF
19
Material
Stainless steel

