Hexagonal bolt M10 A4
Type SKS 10x80 A4
|Item no. 6418248
|EAN 4012196822133



Item no. / Type
Dimension L
Dimension d
Material
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
Hexagonal bolt for universal fastening of construction components. With hexagonal nut and 2 washers.
Technical data
Dimensions
| Length | 80 mm |
|---|---|
| Dimension L | 80 mm |
| Dimension d | 10 mm |
Technical data
| Thread metric | 10 |
|---|---|
| Vida dişi | M 10 x 80 |
| Mukavemet sınıfı | A4-70 |
| With washer | yes |
| With nut | yes |
| Self-locking | no |
| Thread increase | 1,5 mm |
| With flange | no |
| WAF | 17 |
| Screw system | Hexagonal |
| Full thread | yes |
| Vida dişi uzunluğu | 80 mm |
| Thread type | Metric |
| Boyut | M10x80 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4401 |
| Colour | stainless steel |
| Left thread | no |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,3355 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Thread metric
Dimension d
WAF
Material
Item no.
SKS 10x80 A4
80
10
10
17
Stainless steel 1.4401
6418248
SKS 10x90 A2
90
10
10
17
Stainless steel 1.4301
6418255
SKS 10x90 A4
90
10
10
17
Stainless steel 1.4401
6418256
Dimension L
Material
SKS 10x80 A4
Item no.
6418248
Dimension L
80
Thread metric
10
Dimension d
10
WAF
17
Material
Stainless steel 1.4401
SKS 10x90 A2
Item no.
6418255
Dimension L
90
Thread metric
10
Dimension d
10
WAF
17
Material
Stainless steel 1.4301
SKS 10x90 A4
Item no.
6418256
Dimension L
90
Thread metric
10
Dimension d
10
WAF
17
Material
Stainless steel 1.4401

