Hexagonal bolt M10 F
Type SKS 10x60 F
|Item no. 6408516
|EAN 4012196202157




Item no. / Type
Dimension L
Dimension d
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
Hexagonal bolt for universal fastening of construction components. With hexagonal nut and 2 washers.
Technical data
Dimensions
| Length | 60 mm |
|---|---|
| Dimension L | 60 mm |
| Dimension d | 10 mm |
Technical data
| Thread metric | 10 |
|---|---|
| Vida dişi | M 10 x 60 |
| Mukavemet sınıfı | 8.8 |
| With washer | yes |
| With nut | yes |
| Thread increase | 1,5 mm |
| WAF | 17 |
| Full thread | yes |
| Boyut | M10x60 |
| Surface | Hot galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,1269 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Thread metric
Dimension d
WAF
Material
Item no.
SKS 10x120 F
120
10
10
17
Steel
3160793
SKS 10x60 F
60
10
10
17
Steel
6408516
SKS 10x80 F
80
10
10
17
Steel
6418250
SKS 10x90 F
90
10
10
17
Steel
6418252
Dimension L
SKS 10x120 F
Item no.
3160793
Dimension L
120
Thread metric
10
Dimension d
10
WAF
17
Material
Steel
SKS 10x60 F
Item no.
6408516
Dimension L
60
Thread metric
10
Dimension d
10
WAF
17
Material
Steel
SKS 10x80 F
Item no.
6418250
Dimension L
80
Thread metric
10
Dimension d
10
WAF
17
Material
Steel
SKS 10x90 F
Item no.
6418252
Dimension L
90
Thread metric
10
Dimension d
10
WAF
17
Material
Steel






