Hook-head screw ZL
Type MS40HB M6x30 ZL
|Item no. 1148106
|EAN 4012196489473



Item no. / Type
Length
Width
Height
Thread
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Hook-head screw for use with MS4022 profile rail
Technical data
Dimensions
| Length | 35 mm |
|---|---|
| Width | 17 mm |
| Height | 10 mm |
Technical data
| Thread metric | 6 |
|---|---|
| Thread | M6x30mm |
| Suitable for mounting rail | yes |
| Torque | 3,3 Nm |
| Dimension | M6x30mm |
| Surface | Zinc slat |
| Material | Steel |
Environmental Data
0,1247 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,1247 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Thread
Item no.
MS40HB M6x30 ZL
35
17
10
M6x30mm
1148106
MS40HB M8x30 ZL
35
17
10
M8x30mm
1148110
MS40HB M8x60 ZL
35
17
10
M8x60mm
1148114
MS40HB M10x30 ZL
35
14
7,5
M10x30mm
1148118
MS40HB M10x60 ZL
35
14
7,5
M10x60mm
1148122
MS40HB M12x30 ZL
35
14
7,5
M12x30mm
1148126
MS40HB M12x60 ZL
35
14
7,5
M12x60mm
1148130
Width
Height
Thread
MS40HB M6x30 ZL
Item no.
1148106
Length
35
Width
17
Height
10
Thread
M6x30mm
MS40HB M8x30 ZL
Item no.
1148110
Length
35
Width
17
Height
10
Thread
M8x30mm
MS40HB M8x60 ZL
Item no.
1148114
Length
35
Width
17
Height
10
Thread
M8x60mm
MS40HB M10x30 ZL
Item no.
1148118
Length
35
Width
14
Height
7,5
Thread
M10x30mm
MS40HB M10x60 ZL
Item no.
1148122
Length
35
Width
14
Height
7,5
Thread
M10x60mm
MS40HB M12x30 ZL
Item no.
1148126
Length
35
Width
14
Height
7,5
Thread
M12x30mm
MS40HB M12x60 ZL
Item no.
1148130
Length
35
Width
14
Height
7,5
Thread
M12x60mm

