Hot-dip galvanised steel pipe, with thread
Type SM16W FT
|Item no. 2046533
|EAN 4012195781424




Item no. / Type
Dimension L
Vida dişi
Dimension t
Dimension D
Smallest selling unit: 30 m
30m
m
Description
Electrical installation pipe according to EN 61386-1 with threaded ends to EN 60423 for mechanical protection of cables.
With burr-free inner wall. Corrosion protection class 4 (high). One coupling is already screwed onto each pipe.
With burr-free inner wall. Corrosion protection class 4 (high). One coupling is already screwed onto each pipe.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Dimension L | 3000 mm |
| Dimension t | 1,3 mm |
| Ölçü M (mm) | M16 |
| Dimension l | 13 mm |
| Dimension D | 16 mm |
Technical data
| Vida dişi | M16x1,5 |
|---|---|
| Yüzey parlatılmış | hayır |
| Classification code | 55571 |
| Pipe version | Rigid with thread |
| Sıva altı | evet |
| Sıva üstü | evet |
| Beton tesisatı | evet |
| Machines and system installation | evet |
| Döşeme altı tesisat (bitümen, sıcak asfalt) | evet |
| Döşeme altı tesisat (Zemin) | evet |
| Açık alanlarda kurulum | evet |
| Ahşap üzerine kurulum | evet |
| Cavity wall installation | evet |
| Toprak içinde kurulum | evet |
| With sleeve | evet |
| External diameter | 16 mm |
| Brushed surface | hayır |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -45 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 400 °C |
| Boyut | M16, 3000mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Connection 1, installation pipe | Sleeve |
| Connection 2, installation pipe | External thread (metric) |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,3243 kg CO2e / 1 Metre |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
129 TB M16
2047812
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece

Item no. 2047812
Pipe end cap, splittable, metric, light greyType
129 TB M16
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (4)
Certificates (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Vida dişi
Dimension t
Dimension D
Item no.
SM16W FT
3000
M16x1,5
1,3
16
2046533
SM20W FT
3000
M20x1,5
1,5
20
2046534
SM25W FT
3000
M25x1,5
1,5
25
2046535
SM32W FT
3000
M32x1,5
1,5
32
2046536
SM40W FT
3000
M40x1,5
1,5
40
2046537
SM50W FT
3000
M50x1,5
1,5
50
2046538
SM63W FT
3000
M63x1,5
1,8
63
2046540
Vida dişi
Dimension t
Dimension D
SM16W FT
Item no.
2046533
Dimension L
3000
Vida dişi
M16x1,5
Dimension t
1,3
Dimension D
16
SM20W FT
Item no.
2046534
Dimension L
3000
Vida dişi
M20x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
20
SM25W FT
Item no.
2046535
Dimension L
3000
Vida dişi
M25x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
25
SM32W FT
Item no.
2046536
Dimension L
3000
Vida dişi
M32x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
32
SM40W FT
Item no.
2046537
Dimension L
3000
Vida dişi
M40x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
40
SM50W FT
Item no.
2046538
Dimension L
3000
Vida dişi
M50x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
50
SM63W FT
Item no.
2046540
Dimension L
3000
Vida dişi
M63x1,5
Dimension t
1,8
Dimension D
63






