Internal corner, design trunking
Type GAD IEL
|Item no. 6115795
|EAN 4012195914297



Item no. / Type
6115795 / GAD IEL
Colour
aluminium
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Internal corner base to create a design device installation trunking of the GAD series. 45 mm system opening for acceptance of Modul 45 switch and connection devices and appropriate PVC and aluminium covers of the Rapid 45 series. The fitting can be completed with fitting covers in the "Swing", "Soft" or "Style" design. The GAD OTA cover adapters are essential. A GAD OTD spacer must be placed between the trunking covers.
Standard version in anodised aluminium, different decoration on request.
Standard version in anodised aluminium, different decoration on request.
Technical data
Dimensions
| Length | 300 mm |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Height | 114 mm |
Technical data
| Mounting perforation in base | no |
|---|---|
| for duct dimension | 114 x 140 mm |
| Halogen-free | yes |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | yes |
| Duct connector | no |
| Angle range, min. | 90 mm |
| Angle range, max. | 90 mm |
| Number of covers | 1 |
| Cover mounting type | Internal |
| for duct width | 140 mm |
| for trunking height | 114 mm |
| Version for | Base and cover |
| Shape | Asymmetrical |
| Cover width | 45 mm |
| Dimension | 114x140x300 |
| Surface | Anodised |
| Material | Aluminium |
| Colour | aluminium |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
24,6671 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 24,6671 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Colour
Item no.
GAD IEL
aluminium
6115795
GAD IEL
Item no.
6115795
Colour
aluminium

