Internal corner, without height adjustment unit
Type OKB IE 25085 ON
|Item no. 7403826
|EAN 4012195845973



Item no. / Type
7403826 / OKB IE 25085 ON
Width
250 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Ready-to-mount internal corner, consisting of a trunking base, two lids, height-adjustable side profiles and brush bar arranged on the wall side for cable alignment. The scope of delivery contains one lid butt seal and a connector.
For height adjustment five levelling units are required.
For height adjustment five levelling units are required.
Technical data
Dimensions
| Length | 421 mm |
|---|---|
| Width | 250 mm |
| Height | 93 mm |
| Dimension h | 93 mm |
Technical data
| Height-adjustment range, min. | 0 mm |
|---|---|
| Minimum screed height | 93 |
| Suitable for screed-covered underfloor ducts | no |
| Suitable for screed-flush closed underfloor ducts | no |
| Installation opening for on-floor tank | no |
| Seal installation option | no |
| Decouplable | yes |
| Floor plate | yes |
| Floor care | Dry |
| With equipotential bonding | no |
| Removable cover | yes |
| Cover fastening, locking | no |
| Mounting opening cover | no |
| With separating retainer | no |
| Suitable for expansion joint | no |
| With overhang | yes |
| Function | Internal corner |
| With connection opening | no |
| Suitable for flushfloor, open underfloor trunking | yes |
| Dimension | 421x421x87 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Separating retainer fastening | Plug |
Environmental Data
41,7211 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 41,7211 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Item no.
OKB IE 25085 ON
250
7403826
OKB IE 25085 ON
Item no.
7403826
Width
250

