isCon® connection element
Type isCon connect
|Item no. 5408022
|EAN 4012195674689



Item no. / Type
Lightning current carrying capacity
Dimension d min.
Uyumluluk
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Description
• Screw-on termination of the connection for the isCon® conductor
• Incl. heat-shrinkable sleeve, hexagonal and screw lock
• Tested up to 150 kA (lightning protection class II)
• Incl. heat-shrinkable sleeve, hexagonal and screw lock
• Tested up to 150 kA (lightning protection class II)
Technical data
Dimensions
| Length | 28 mm |
|---|---|
| Dimension B | 28 mm |
| Dimension H | 101 mm |
| Dimension d min. | 28 mm |
Technical data
| Diameter | 28 mm |
|---|---|
| Lightning current carrying capacity | H1/150 kA |
| Uyumluluk | 23 mm |
| Boyut | Ø23mm |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Clamping range, max. | 23 mm |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,0668 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 5408013
Stripping tool for isCon® conductorType
isCon stripper 2
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Lightning current carrying capacity
Dimension d min.
Uyumluluk
Item no.
isCon con 2
H1/150
28
20
5408021
isCon connect
H1/150
28
23
5408022
isCon con PRE
H2/200
28
23
5408023
Lightning current carrying capacity
Uyumluluk
isCon con 2
Item no.
5408021
Lightning current carrying capacity
H1/150
Dimension d min.
28
Uyumluluk
20
isCon connect
Item no.
5408022
Lightning current carrying capacity
H1/150
Dimension d min.
28
Uyumluluk
23
isCon con PRE
Item no.
5408023
Lightning current carrying capacity
H2/200
Dimension d min.
28
Uyumluluk
23

