isCon® connection element set ASE, testable
Type isCon ASE 23
|Item no. 5408080
|EAN 4012196876594



Item no. / Type
5408080 / isCon ASE 23
Dimension d min.
28 mm
Uyumluluk
23 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
• For the isCon® Pro+ and Premium conductor
• Set consisting of 2 testable connection elements
• For function and state determination with integrated ASE technology (Adaptive Switching Element)
• For comprehensive repeat testing according to VDE 0185-305-3 (IEC/EN 62305-3)
• Screw-on termination
• Testable with the simplest insulation measuring devices (≥ 1 kV DC)
• Can be used in all lightning protection classes
• For highest system availability - no switch-off, dismantling or testing with
dangerous pulse voltages
• QR code to open the test report
• Incl. heat-shrinkable hose and Allen key
• Set consisting of 2 testable connection elements
• For function and state determination with integrated ASE technology (Adaptive Switching Element)
• For comprehensive repeat testing according to VDE 0185-305-3 (IEC/EN 62305-3)
• Screw-on termination
• Testable with the simplest insulation measuring devices (≥ 1 kV DC)
• Can be used in all lightning protection classes
• For highest system availability - no switch-off, dismantling or testing with
dangerous pulse voltages
• QR code to open the test report
• Incl. heat-shrinkable hose and Allen key
Technical data
Technical data
| Type of fastening screw | Miscellaneous |
|---|---|
| Type of connector | Connectors |
| Connection | Round conductor |
| Uyumluluk | 23 mm |
| Boyut | 23mm |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Clamping range, max. | 23 mm |
Dimensions
| Dimension d min. | 28 mm |
|---|
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 4,5207 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 5408013
Stripping tool for isCon® conductorType
isCon stripper 2
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (2)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension d min.
Uyumluluk
Item no.
isCon ASE 23
28
23
5408080
isCon ASE 23
Item no.
5408080
Dimension d min.
28
Uyumluluk
23
