Junction box A 11 with terminal strip
Type A 11 5
|Item no. 2000326
|EAN 4012195152057



Item no. / Type
2000326 / A 11 5
Clear internal dimensions
75x75x35 mm
Giriş sayısı
12
Koruma sınıfı
IP55
Colour
Light grey; RAL 7035
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
Protection rating IP55, rated voltage 690 V, nominal cross-section 2.5 mm², 12 entries for cable diameters of 5‒14 mm.
Clamshell.
Dimensions: 85 x 85 x 40 mm
Clear internal dimensions: 75 x 75 x 35 mm
1 cut-out tool for every 10 boxes
Clamshell.
Dimensions: 85 x 85 x 40 mm
Clear internal dimensions: 75 x 75 x 35 mm
1 cut-out tool for every 10 boxes
Technical data
Dimensions
| Length | 85 mm |
|---|---|
| Width | 85 mm |
| Height | 40 mm |
| Clear internal dimensions | 75x75x35 mm |
Technical data
| Giriş şekli | Kablo |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Giriş sayısı | 12 |
| Number of terminals | 5 |
| Arkadan giriş | hayır |
| Şeffaf kapak | hayır |
| Koruma sınıfı | IP55 |
| Anma gerilimi | 690 V |
| Expandable | evet |
| Kapaklı | evet |
| Sealable | hayır |
| Type of entry | Cable |
| For Ex zone | Yok |
| Measured insulation voltage Vi | 690 V |
| Maintain electrical functions | Yok |
| Explosion-tested version | hayır |
| Type of housing penetration | Pre-marking |
| Ekranlamalı | hayır |
| Weatherproof | hayır |
| for pipe diameter | 14 mm |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Max. Conductor cross-section | 2,5 mm² |
| Anma kesiti min. | 2,5 mm² |
| Shape | Square |
| Equipment | Klemens |
| Cover | Not transparent |
| Cover fastening | Locking |
| Mounting type | Wall/ceiling mounting |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 45 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | 85x85x40 |
| Material | Polyethylene |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
| Junction box cover version | Blanking lid |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|---|
| Packaging without plastic | evet |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,1894 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Clear internal dimensions
Giriş sayısı
Koruma sınıfı
Colour
Item no.
A 11 5
75x75x35
12
IP55
Light grey; RAL 7035
2000326
A 11 5
Item no.
2000326
Clear internal dimensions
75x75x35
Giriş sayısı
12
Koruma sınıfı
IP55
Colour
Light grey; RAL 7035

