Junction box A 18
Type A 18
|Item no. 2000410
|EAN 4012195917137



Item no. / Type
Clear internal dimensions
Colour
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
Protection rating IP55, rated voltage 690 V, nominal cross-section 2.5 mm², 10 entries for cable diameter 5‒14 mm
8 entries for cable diameter 5‒11 mm.
Clamshell.
Dimensions: 125 x 100 x 40 mm
Clear internal dimensions: 115 x 90 x 35 mm
1 cut-out tool for every 10 boxes
8 entries for cable diameter 5‒11 mm.
Clamshell.
Dimensions: 125 x 100 x 40 mm
Clear internal dimensions: 115 x 90 x 35 mm
1 cut-out tool for every 10 boxes
Technical data
Dimensions
| Length | 125 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 40 mm |
| Clear internal dimensions | 115x90x35 mm |
Technical data
| Giriş şekli | Kablo |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Giriş sayısı | 18 |
| Arkadan giriş | hayır |
| Şeffaf kapak | hayır |
| Koruma sınıfı | IP55 |
| Anma gerilimi | 690 V |
| Expandable | evet |
| Kapaklı | evet |
| Sealable | hayır |
| Type of entry | Cable |
| For Ex zone | Yok |
| Measured insulation voltage Vi | 690 V |
| Maintain electrical functions | Yok |
| Explosion-tested version | hayır |
| Type of housing penetration | Pre-marking |
| Ekranlamalı | hayır |
| Weatherproof | hayır |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Max. Conductor cross-section | 2,5 mm² |
| Anma kesiti min. | 2,5 mm² |
| Shape | Square |
| Equipment | Yok |
| Cover | Not transparent |
| Cover fastening | Locking |
| Mounting type | Wall/ceiling mounting |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 45 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | 125x100x38 |
| Material | Polyethylene |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
| Junction box cover version | Blanking lid |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,2099 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Clear internal dimensions
Giriş sayısı
Koruma sınıfı
Colour
Item no.
A 18
115x90x35
18
IP55
Light grey; RAL 7035
2000410
A 18 HF RO
115x90x35
18
IP55
Red
2000418
A 18 HF RW
115x90x35
18
IP55
Pure white; RAL 9010
2000422
Colour
A 18
Item no.
2000410
Clear internal dimensions
115x90x35
Giriş sayısı
18
Koruma sınıfı
IP55
Colour
Light grey; RAL 7035
A 18 HF RO
Item no.
2000418
Clear internal dimensions
115x90x35
Giriş sayısı
18
Koruma sınıfı
IP55
Colour
Red
A 18 HF RW
Item no.
2000422
Clear internal dimensions
115x90x35
Giriş sayısı
18
Koruma sınıfı
IP55
Colour
Pure white; RAL 9010


