Junction box X 01
Type X01 LGR
|Item no. 2005000
|EAN 4012196577361



Item no. / Type
Clear internal dimensions
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Junction box for the connection of cables and lines indoors and in outdoor areas. Square design with knock-out entries. Suitable for wall and ceiling mounting with the option to fasten outside, inside or to mount via the corner domes. Particularly impact resistant with IK09. Cover with quick lock, sealable. Made from halogen-free and UV-resistant materials.
Junction box according to DIN EN 60670. Flame-resistant to DIN EN 60695/2/11, test temperature 650 °C. Impact resistance IK09 according to DIN EN 50102. Protection rating IP67 according to DIN EN 60529.
Junction box according to DIN EN 60670. Flame-resistant to DIN EN 60695/2/11, test temperature 650 °C. Impact resistance IK09 according to DIN EN 50102. Protection rating IP67 according to DIN EN 60529.
Technical data
Dimensions
| Length | 95 mm |
|---|---|
| Width | 95 mm |
| Height | 60 mm |
| Clear internal dimensions | 85x85x45 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | evet |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | evet |
| Giriş sayısı | 7 |
| Arkadan giriş | hayır |
| Şeffaf kapak | hayır |
| Koruma sınıfı | IP67 |
| Anma gerilimi | 750 V |
| Expandable | evet |
| Kapaklı | evet |
| Sealable | evet |
| Type of entry | Cuttable stepped membrane |
| Measured insulation voltage Vi | 750 V |
| Explosion-tested version | hayır |
| Type of housing penetration | Pre-marking |
| Ekranlamalı | hayır |
| Weatherproof | evet |
| Protection rating IK code | IK09 |
| Max. Conductor cross-section | 1,5 mm² |
| Anma kesiti min. | 0,8 mm² |
| Anma kesiti maks. | 1,5 mm² |
| Shape | Square |
| Equipment | Yok |
| Cover | Not transparent |
| Cover fastening | Screwed |
| Mounting type | Wall/ceiling mounting |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 60 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | 95x95x60 |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,6863 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Clear internal dimensions
Giriş sayısı
Koruma sınıfı
Colour
Item no.
X01 LGR
85x85x45
7
IP67
Light grey; RAL 7035
2005000
X01 LGR-TR
85x85x45
7
IP67
grey / transparent
2005050
X01 SW
85x85x45
7
IP67
Graphite black; RAL 9011
2005110
X01 SW-RO
85x85x45
7
IP67
black / red
2005140
Colour
X01 LGR
Item no.
2005000
Clear internal dimensions
85x85x45
Giriş sayısı
7
Koruma sınıfı
IP67
Colour
Light grey; RAL 7035
X01 LGR-TR
Item no.
2005050
Clear internal dimensions
85x85x45
Giriş sayısı
7
Koruma sınıfı
IP67
Colour
grey / transparent
X01 SW
Item no.
2005110
Clear internal dimensions
85x85x45
Giriş sayısı
7
Koruma sınıfı
IP67
Colour
Graphite black; RAL 9011
X01 SW-RO
Item no.
2005140
Clear internal dimensions
85x85x45
Giriş sayısı
7
Koruma sınıfı
IP67
Colour
black / red

