Junction box X 06 with cable glands and terminal strip
Type X06 T G M25 LGR
|Item no. 2005226
|EAN 4012196617623



Item no. / Type
2005226 / X06 T G M25 LGR
Clear internal dimensions
137x105x68 mm
Giriş sayısı
8
Koruma sınıfı
IP67
Colour
Light grey; RAL 7035
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Electrical cables are brought together in the robust junction boxes of the X series. They are suitable for indoor and outdoor areas. The insertion openings are pre-marked for easy cable penetration.
They are suitable for indoor and outdoor areas. When used in unprotected external areas, the junction box must be protected against direct weathering influences (e.g. through snow, wind, rain or sun).
A terminal strip, three V-TEC M25 cable glands and three matching locknuts are included.
They are suitable for indoor and outdoor areas. When used in unprotected external areas, the junction box must be protected against direct weathering influences (e.g. through snow, wind, rain or sun).
A terminal strip, three V-TEC M25 cable glands and three matching locknuts are included.
Technical data
Dimensions
| Length | 151 mm |
|---|---|
| Width | 117 mm |
| Height | 86 mm |
| Clear internal dimensions | 137x105x68 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | evet |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | evet |
| Giriş sayısı | 8 |
| Arkadan giriş | hayır |
| Şeffaf kapak | hayır |
| Koruma sınıfı | IP67 |
| Anma gerilimi | 750 V |
| Expandable | evet |
| Kapaklı | evet |
| Sealable | evet |
| Type of entry | Cuttable stepped membrane |
| Measured insulation voltage Vi | 750 V |
| Explosion-tested version | hayır |
| Type of housing penetration | Pre-marking |
| Ekranlamalı | hayır |
| Weatherproof | evet |
| Protection rating IK code | IK09 |
| Max. Conductor cross-section | 6 mm² |
| Anma kesiti min. | 2,5 mm² |
| Anma kesiti maks. | 6 mm² |
| Shape | Rectangular |
| Equipment | Klemens |
| Cover | Not transparent |
| Cover fastening | Screwed |
| Mounting type | Wall/ceiling mounting |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 60 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | 150x116x86 |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,6863 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Clear internal dimensions
Giriş sayısı
Koruma sınıfı
Colour
Item no.
X06 T G M25 LGR
137x105x68
8
IP67
Light grey; RAL 7035
2005226
X06 T G M25 LGR
Item no.
2005226
Clear internal dimensions
137x105x68
Giriş sayısı
8
Koruma sınıfı
IP67
Colour
Light grey; RAL 7035

