Junction box X 10 with hat profile rail
Type X10 R LGR-TR
|Item no. 2005096
|EAN 4012196582761



Item no. / Type
2005096 / X10 R LGR-TR
Clear internal dimensions
177x137x110 mm
Giriş sayısı
10
Koruma sınıfı
IP67
Colour
grey / transparent
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Junction box with hat profile rail for the connection of cables and lines indoors and in outdoor areas. Rectangular design with knock-out entries. Suitable for wall and ceiling mounting with the option to fasten outside, inside or to mount via the corner domes. Particularly impact resistant with IK09. Transparent cover with quick lock, sealable. Made from halogen-free and UV-resistant materials.
With hat profile rail type 2069.
Junction box according to DIN EN 60670. Flame-resistant to DIN EN 60695/2/11, test temperature 650 °C. Impact resistance IK09 according to DIN EN 50102. Protection rating IP67 according to DIN EN 60529.
With transparent cover and hat profile rail, type 2069, with fastening set.
With hat profile rail type 2069.
Junction box according to DIN EN 60670. Flame-resistant to DIN EN 60695/2/11, test temperature 650 °C. Impact resistance IK09 according to DIN EN 50102. Protection rating IP67 according to DIN EN 60529.
With transparent cover and hat profile rail, type 2069, with fastening set.
Technical data
Dimensions
| Length | 191 mm |
|---|---|
| Width | 151 mm |
| Height | 126 mm |
| Clear internal dimensions | 177x137x110 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | evet |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | evet |
| Giriş sayısı | 10 |
| Arkadan giriş | hayır |
| Şeffaf kapak | evet |
| Koruma sınıfı | IP67 |
| Anma gerilimi | 750 V |
| Expandable | evet |
| Kapaklı | evet |
| Sealable | evet |
| Type of entry | Cuttable stepped membrane |
| Measured insulation voltage Vi | 750 V |
| Explosion-tested version | hayır |
| Type of housing penetration | Pre-marking |
| Ekranlamalı | hayır |
| Weatherproof | evet |
| Protection rating IK code | IK09 |
| Max. Conductor cross-section | 10 mm² |
| Anma kesiti min. | 4 mm² |
| Anma kesiti maks. | 10 mm² |
| Shape | Rectangular |
| Equipment | Taşıma rayı |
| Cover | Transparent |
| Cover fastening | Screwed |
| Mounting type | Wall/ceiling mounting |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 60 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | 190x150x125 |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | grey / transparent |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,4326 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Clear internal dimensions
Giriş sayısı
Koruma sınıfı
Colour
Item no.
X10 R LGR-TR
177x137x110
10
IP67
grey / transparent
2005096
X10 R LGR-TR
Item no.
2005096
Clear internal dimensions
177x137x110
Giriş sayısı
10
Koruma sınıfı
IP67
Colour
grey / transparent

