Junction box X 25
Type X25 LGR
|Item no. 2005024
|EAN 4012196577453





Item no. / Type
Clear internal dimensions
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Junction box for the connection of cables and lines indoors and in outdoor areas. Rectangular design with knock-out entries. Suitable for wall and ceiling mounting with the option to fasten outside, inside or to mount via the corner domes. Particularly impact resistant with IK09. Cover with quick lock, sealable. Made from halogen-free and UV-resistant materials.
Junction box according to EN 60670. Flame-resistant to EN 60695/2/11, test temperature 650 °C. Impact resistance IK09 according to EN 50102. Protection rating IP67 according to EN 60529.
Junction box according to EN 60670. Flame-resistant to EN 60695/2/11, test temperature 650 °C. Impact resistance IK09 according to EN 50102. Protection rating IP67 according to EN 60529.
Technical data
Dimensions
| Length | 286 mm |
|---|---|
| Width | 202 mm |
| Height | 126 mm |
| Clear internal dimensions | 271x187x110 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | evet |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | evet |
| Giriş sayısı | 10 |
| Arkadan giriş | hayır |
| Şeffaf kapak | hayır |
| Koruma sınıfı | IP67 |
| Anma gerilimi | 750 V |
| Expandable | evet |
| Kapaklı | evet |
| Sealable | evet |
| Type of entry | Cuttable stepped membrane |
| Measured insulation voltage Vi | 750 V |
| Explosion-tested version | hayır |
| Type of housing penetration | Pre-marking |
| Ekranlamalı | hayır |
| Weatherproof | evet |
| Protection rating IK code | IK09 |
| Max. Conductor cross-section | 25 mm² |
| Anma kesiti min. | 10 mm² |
| Anma kesiti maks. | 25 mm² |
| Shape | Rectangular |
| Equipment | Yok |
| Cover | Not transparent |
| Cover fastening | Screwed |
| Mounting type | Wall/ceiling mounting |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 60 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | 286x202x125 |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 3,5701 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (4)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Clear internal dimensions
Giriş sayısı
Koruma sınıfı
Colour
Item no.
X25 LGR
271x187x110
10
IP67
Light grey; RAL 7035
2005024
X25 LGR-TR
271x187x110
10
IP67
grey / transparent
2005074
X25 SW
271x187x110
10
IP67
Graphite black; RAL 9011
2005134
X25 SW-RO
271x187x110
10
IP67
black / red
2005164
Colour
X25 LGR
Item no.
2005024
Clear internal dimensions
271x187x110
Giriş sayısı
10
Koruma sınıfı
IP67
Colour
Light grey; RAL 7035
X25 LGR-TR
Item no.
2005074
Clear internal dimensions
271x187x110
Giriş sayısı
10
Koruma sınıfı
IP67
Colour
grey / transparent
X25 SW
Item no.
2005134
Clear internal dimensions
271x187x110
Giriş sayısı
10
Koruma sınıfı
IP67
Colour
Graphite black; RAL 9011
X25 SW-RO
Item no.
2005164
Clear internal dimensions
271x187x110
Giriş sayısı
10
Koruma sınıfı
IP67
Colour
black / red



