LightningController Compact - MCF100
Type MCF100-3+NPE+FS
|Item no. 5096987
|EAN 4012196487332



Item no. / Type
5096987 / MCF100-3+NPE+FS
Koruma sınıfı
IP20
Remote signalling
yes
Lightning surge current (10/350 μs)
25 kA
Maximum continuous voltage AC
255 V
Pole version
3+N/PE
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Combination arrester, lightning current and surge arrester, type 1+2
• Protection level ≤ 1.5 kV
• For lightning protection equipotential bonding to VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Lightning current arresting capacity up to 100 kA (10/350), 3+NPE
• Line following current quenching 50 kA Ipeak, arrester backup fuse to 315 A gL/gG
• Fulfils the requirements of VDE-AR-N 4100 for use in pre-meter area
• Encapsulated, non-extinguishing spark gap arrester for use in distributor housings
Application: Industrial systems and buildings with external lightning protection of the highest class I to IV.
Compact protection device
• Protection level ≤ 1.5 kV
• For lightning protection equipotential bonding to VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Lightning current arresting capacity up to 100 kA (10/350), 3+NPE
• Line following current quenching 50 kA Ipeak, arrester backup fuse to 315 A gL/gG
• Fulfils the requirements of VDE-AR-N 4100 for use in pre-meter area
• Encapsulated, non-extinguishing spark gap arrester for use in distributor housings
Application: Industrial systems and buildings with external lightning protection of the highest class I to IV.
Compact protection device
Technical data
Dimensions
| Length | 90 mm |
|---|---|
| Width | 107 mm |
| Height | 70 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 4 |
|---|---|
| Ağ formu | TT |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| En yüksek sürekli gerilim (L-N) | 255 V |
| En yüksek sürekli gerilim (N-PE) | 255 V |
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 35 kA |
| Anma deşarj akımı (8/20) (N-PE) | 100 kA |
| Lightning surge current (10/350) | 100 kA |
| Housing material surge protection components | PA UL 94 V-0 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [L-N] | 50 kA |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [N-PE] | 100 kA |
| Remote signalling | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Lightning surge current (10/350 μs) | 25 kA |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤1,5 |
| Maximum continuous voltage AC | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 35 kA |
| Pole version | 3+N/PE |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Max. mains-side overcurrent protection | 315 A |
| Switching power AC | 250V/ 1,5A |
| Switching power DC | 250V/ 0,1A |
| Short-circuit resistance for max. mains-side overcurrent protection | 50 kA eff |
| TOV voltage [L-N] ‒ withstand mode ‒ 5 s | 440 V |
| TOV voltage [L-N] ‒ fail safe mode ‒ 120 min. | 442 V |
| TOV voltage [N-PE] ‒ withstand mode ‒ 200 ms | 1200 V |
| SPD to UL 1449 | Type 4 |
| Minimum distance | 0 mm |
| Approvals | VDE, UL |
| TN network form | yes |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| Torque | 5 Nm |
| SPD to IEC 61643-1 | Class I+II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 1+2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 50 kA |
| İkincil akım söndürme kapasitesi Ipeak | 50 kA |
| Devreye girme süresi | <100 ns |
| Maximum back-up fuse | 315 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 255V |
| Humidity, max. | 95 % |
| Humidity, min. | 5 % |
Connectivity options
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 1,5 mm² |
|---|---|
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 25 mm² |
| FM contacts | Changeover |
| Connection cross-section, FM terminals, min. | 0,5 mm² |
| Connection cross-section, FM terminals, max. | 1,5 mm² |
| Connection cross-section, FM terminals, min. | 28 AWG |
| Connection cross-section, FM terminals, max. | 16 AWG |
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 100 kA |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), min. | 16 AWG |
| Conductor cross-section, flexible (fine-wire), max. | 3 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 1,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 16 AWG |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 2 AWG |
| Combined voltage protection level [L-PE] | 2,5 kV |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 4,7534 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Certificates (2)
Instructions and Aid (5)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Remote signalling
Lightning surge current (10/350 μs)
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
MCF100-3+NPE+FS
IP20
evet
25
255
3+N/PE
5096987
MCF100-3+NPE+FS
Item no.
5096987
Koruma sınıfı
IP20
Remote signalling
evet
Lightning surge current (10/350 μs)
25
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
3+N/PE


