Lined body for round installation unit of nominal size R4
Type SK HB R215
|Item no. 7404400
|EAN 4012195099871



Item no. / Type
7404400 / SK HB R215
Diameter
215 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Screed protection cover for cavity floor with screed topping for round service outlets and height-adjustable cassettes of nominal size R4.
Technical data
Dimensions
| Length | 345 mm |
|---|---|
| Width | 345 mm |
| Height | 51,5 mm |
| Dimension d Ø | 215 mm |
Technical data
| Screed height, min. | 50 mm |
|---|---|
| Diameter | 215 mm |
| Halogen-free | yes |
| Nominal size for device installation units | R4 |
| Material | Polystyrene |
| Colour | Graphite black; RAL 9011 |
Environmental Data
0,4945 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,4945 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Diameter
Item no.
SK HB R215
215
7404400
SK HB R215
Item no.
7404400
Diameter
215

