Lined body for round installation unit of nominal size R7
Type SK HB R275
|Item no. 7404404
|EAN 4012195099888



Item no. / Type
7404404 / SK HB R275
Diameter
275 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Screed protection cover for cavity floor with screed topping for round service outlets and height-adjustable cassettes of nominal size R7.
Technical data
Dimensions
| Length | 345 mm |
|---|---|
| Width | 345 mm |
| Height | 51,5 mm |
| Dimension d Ø | 275 mm |
Technical data
| Screed height, min. | 50 mm |
|---|---|
| Diameter | 275 mm |
| Halogen-free | yes |
| Nominal size for device installation units | R7 |
| Material | Polystyrene |
| Colour | Graphite black; RAL 9011 |
Environmental Data
0,5436 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,5436 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Diameter
Item no.
SK HB R275
275
7404404
SK HB R275
Item no.
7404404
Diameter
275
