Lined body for round installation unit of nominal size R9
Type SK HB R305
|Item no. 7404408
|EAN 4012195099895




Item no. / Type
7404408 / SK HB R305
Diameter
305 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Screed protection cover for cavity floor with screed topping for round service outlets and height-adjustable cassettes of nominal size R9.
Technical data
Dimensions
| Length | 345 mm |
|---|---|
| Width | 345 mm |
| Height | 51,5 mm |
| Dimension d Ø | 305 mm |
Technical data
| Screed height, min. | 50 mm |
|---|---|
| Diameter | 305 mm |
| Halogen-free | yes |
| Nominal size for device installation units | R9 |
| Material | Polystyrene |
| Colour | Graphite black; RAL 9011 |
Environmental Data
0,7107 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,7107 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Diameter
Item no.
SK HB R305
305
7404408
SK HB R305
Item no.
7404408
Diameter
305


