Luminaire support tray FS
Type LTR 3000 FS
|Item no. 6055810
|EAN 4012196943876




Item no. / Type
Length
Width
Plate thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Luminaire support tray with perforated base for fastening luminaires and cable penetration.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
The white version has a visible surface coating.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Side perforation | yes |
|---|---|
| Connector version | Without connectors |
| Usable cross-section | 42 cm² |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Plate thickness | 0,75 mm |
| Mounting perforation in base | yes |
| Dimension | 60x75x3000 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Support spacing 1.5 m | 0,8 kN/m |
|---|---|
| Support spacing 2.0 m | 0,55 kN/m |
| Support spacing 2.5 m | 0,35 kN/m |
| Support spacing 3.0 m | 0,25 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Support width in m
Rail bend in mm at permitted kN/m
Load scheme during testing
Load curve with cable tray/ladder width in mm
Strut bend curve according to support width
Environmental Data
2,7973 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,7973 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
MAH LTR FS
6358810
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece

Item no. 6358810
Centre suspension for luminaire support tray, FSType
MAH LTR FS
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
LTR 3000 FS
3000
75
0,75
Strip galvanised
Steel
6055810
LTR 6000 FS
6000
75
0,75
Strip galvanised
Steel
6055812
Length
LTR 3000 FS
Item no.
6055810
Length
3000
Width
75
Plate thickness
0,75
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LTR 6000 FS
Item no.
6055812
Length
6000
Width
75
Plate thickness
0,75
Surface
Strip galvanised
Material
Steel



