MCR protection for 2-pole for power supply with remote signalling, 12 V AC/DC
Type VF12-AC/DC-FS
|Item no. 5097454
|EAN 4012195736561



Item no. / Type
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge protection/fine power protection, type 3, to EN 61643-11 with remote signalling
• With remote signalling, potential-free changeover contact, for function monitoring
• Suitable for DC and AC systems
• With visual function display
• With easy mounting, screwless connection terminals
• In space-saving 17.5 mm grid
• Y circuit
Application: Universal use on 35 mm DIN profile rails in any standard distributor housing.
• With remote signalling, potential-free changeover contact, for function monitoring
• Suitable for DC and AC systems
• With visual function display
• With easy mounting, screwless connection terminals
• In space-saving 17.5 mm grid
• Y circuit
Application: Universal use on 35 mm DIN profile rails in any standard distributor housing.
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 3 |
|---|---|
| Ağ formu | Other |
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma seviyesi damar/damar | <110 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <1200 V |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Remote signalling | yes |
| Test class, type 3 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 12 V |
| Koruma seviyesi [L-N] | 0,11 |
| Maximum continuous voltage AC | 13,5 V |
| Maximum continuous voltage DC | 18 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 0,7 kA |
| Pole version | 2 |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Max. mains-side overcurrent protection | 20 |
| OBO_Nominal load current (input/output terminal) | 20 A |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class III |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 3 |
| Lightning protection zone LPZ | 2→3 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 2 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 20 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 12V |
Connectivity options
| FM contacts | Changeover |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 0,14 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 2,5 mm² |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,2987 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Pole version
Item no.
VF12-AC/DC-FS
IP20
13,5
18
2
5097454
VF24-AC/DC-FS
IP20
34
46
2
5097820
VF48-AC/DC-FS
IP20
60
80
2
5097822
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
VF12-AC/DC-FS
Item no.
5097454
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
13,5
Maximum continuous voltage DC
18
Pole version
2
VF24-AC/DC-FS
Item no.
5097820
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
34
Maximum continuous voltage DC
46
Pole version
2
VF48-AC/DC-FS
Item no.
5097822
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
60
Maximum continuous voltage DC
80
Pole version
2


