MCR protection for 2-pole power supply with remote signalling, 230 V AC
Type VF230-AC-FS
|Item no. 5097858
|EAN 4012195578215



Item no. / Type
5097858 / VF230-AC-FS
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255 V
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge protection/fine power protection, type 3, to EN 61643-11 with remote signalling
• With remote signalling, potential-free changeover contact, for function monitoring
• Suitable for AC systems
• With visual function display
• With easy mounting, screwless connection terminals
• In space-saving 17.5 mm grid
• Y circuit
Application: Universal use on 35 mm DIN profile rails in any standard distributor housing.
• With remote signalling, potential-free changeover contact, for function monitoring
• Suitable for AC systems
• With visual function display
• With easy mounting, screwless connection terminals
• In space-saving 17.5 mm grid
• Y circuit
Application: Universal use on 35 mm DIN profile rails in any standard distributor housing.
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 3 |
|---|---|
| Ağ formu | Other |
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma seviyesi damar/damar | <1060 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <1400 V |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Explosion-tested version | no |
| Remote signalling | yes |
| Test class, type 3 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤1000 |
| Maximum continuous voltage AC | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 2,5 kA |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| OBO_Nominal load current (input/output terminal) | 20 A |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class III |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 3 |
| Lightning protection zone LPZ | 2→3 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 7 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 230V AC |
Connectivity options
| FM contacts | Changeover |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 0,14 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 2,5 mm² |
| Combined voltage protection level [L-PE] | 1500 kV |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,8639 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Item no.
VF230-AC-FS
IP20
255
5097858
VF230-AC-FS
Item no.
5097858
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255


