Medium and fine protection FRD 2 for two-core systems 24 V
Type FRD 2-24
|Item no. 5098727
|EAN 4012195578420




Item no. / Type
5098727 / FRD 2-24
Kutup sayısı
2
Plug-in system
Terminal
Maximum continuous voltage AC
19 V
Maximum continuous voltage DC
28 V
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge protection for use in measurement and control technology
• Medium and fine protection
• Standard design for double core systems
• Two-stage protection circuit
• With installation-friendly, screwless connection terminals
• In space-saving 17.5 mm grid
• With ohmic decoupling in the longitudinal branch
Application: Universal use on any 35 mm DIN profile rail in every commercially available distributor housing.
• Medium and fine protection
• Standard design for double core systems
• Two-stage protection circuit
• With installation-friendly, screwless connection terminals
• In space-saving 17.5 mm grid
• With ohmic decoupling in the longitudinal branch
Application: Universal use on any 35 mm DIN profile rail in every commercially available distributor housing.
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Telekomünikasyon kontağı | no |
| Plug-in system | Terminal |
| Koruma seviyesi damar/damar | <120 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <60 V |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Yol başına seri direnç | 15 Ω ± 10 % |
| Anma gerilimi | 24 V |
| Capacity (wire-wire) | <10 nF |
| Capacity (wire-earth) | <10 nF |
| Earthing via: | Terminal |
| Explosion-tested version | no |
| Insulation resistance | >10 MΩ |
| Shielding connection available | no |
| Impulse durability wire-wire | C2: 5 kV / 2,5 kA (8/20µs) |
| Impulse durability wire-earth | C2: 5 kV / 2,5 kA (8/20µs) |
| Total discharge current (8/20) | 5 kA |
| Nominal load current DC | 0,2 A |
| Nominal load current AC | 0,14 A |
| Arrestor monitoring | no |
| Maximum continuous voltage AC | 19 V |
| Maximum continuous voltage DC | 28 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 2,5 kA |
| SPD to IEC 61643-21 | Class II+III / C2+C1 |
| Kategorie | Type 2+3 / C2+C1 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→3 |
| Ekleme kaybı (Insertion loss) | 3 dB @ 1 MHz dB |
| Yatay aralık TE (17,5 mm) | 1 |
| Bağlantı kesiti, sabit maks. | 2,5 mm² |
| Bağlantı kesiti, çok telli min. | 0,14 mm² |
| Bağlantı kesiti, çok telli maks. | 2,5 mm² |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 24V AC |
Connectivity options
| Bağlantı kesiti, sabit min. | 0,14 mm² |
|---|---|
| Bağlantı kesiti, esnek min. | 0,14 mm² |
| Bağlantı kesiti, esnek maks. | 2,5 mm² |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,3121 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Item no.
FRD 2-24
2
Klemens
19
28
5098727
FRD 2-24
Item no.
5098727
Kutup sayısı
2
Plug-in system
Klemens
Maximum continuous voltage AC
19
Maximum continuous voltage DC
28


