Medium-duty vertical cable ladder SLG 60, 6 m NS
Type SLG 650 NS 6 FT
|Item no. 6207997
|EAN 4012195695608




Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Yan parça kalınlığı
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 6 m
6m
m
Description
Cable ladder with 60 mm side height with riveted C profile rungs which are open in an upwards direction. Rolled side rail for reinforcement and as edge protection. Fastening to the bracket takes place using clamp, type LKS 40. The slot dimension of the frame is 11 mm and the appropriate U clamp is type 2056/N.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
Technical data
Dimensions
| Length | 6000 mm |
|---|---|
| Width | 500 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 248 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Usable cross-section | 24800 mm² |
| Çerçeve mesafesi | 300 mm |
| Version of the rungs | Profile perforated |
| Side rail version | Flat profile |
| Fastening of rung | Blind riveted |
| Ölçü | 60x500x6000 |
| Yan parça kalınlığı | 2 mm |
| Boyut | 60x500x6000 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Loads
| Destek aralığı 1,5m | 3,1 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 2,0m | 2 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 1,5 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 1,1 kN/m |
| Destek aralığı 3,5m | 0,6 kN/m |
| Destek aralığı 4,0m | 0,45 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 8,7387 kg CO₂e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Yan parça kalınlığı
Surface
Material
Item no.
SLG 650 NS 6 FT
6000
500
hayır
2
Hot-dip galvanised
Steel
6207997
SLG 660 NS 6 FT
6000
600
no
2
Hot-dip galvanised
Steel
6207999
Width
Maintain electrical functions
SLG 650 NS 6 FT
Item no.
6207997
Length
6000
Width
500
Maintain electrical functions
hayır
Yan parça kalınlığı
2
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
SLG 660 NS 6 FT
Item no.
6207999
Length
6000
Width
600
Maintain electrical functions
no
Yan parça kalınlığı
2
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel




