MMS-plus I 7.5x40 internal thread tie, with combination thread sleeve
Type MMS+ I 7.5x40
|Item no. 3498266
|EAN 4012196710881



Item no. / Type
Ölçü
Delik çapı min.
Dübel uzunluğu
Smallest selling unit: 40 piece
40piece
piece
Description
Bolt tie for direct mounting without additional anchors in cracked and uncracked concrete and masonry. With M8/M10 combination thread sleeve for fastening threaded rods.
Construction product tested according to EAD and CE mark, with European Technical Assessment (ETA) and proof of suitability. Load-bearing capacities under fire loads proven up to fire resistance class R120.
Construction product tested according to EAD and CE mark, with European Technical Assessment (ETA) and proof of suitability. Load-bearing capacities under fire loads proven up to fire resistance class R120.
Technical data
Dimensions
| Length | 40 mm |
|---|---|
| Dimension L | 40 mm |
Technical data
| Diameter | 7,5 mm |
|---|---|
| Vida dişi | M8/M10 |
| Hardened | evet |
| Ölçü | 7,5x40 |
| With flange | evet |
| WAF | 13 |
| Thread diameter ST | 7,5 |
| Head shape | Hexagonal |
| Screw system | Hexagonal |
| Delik çapı min. | 6 mm |
| Delik derinliği | 45 mm |
| Torque | 120 Nm |
| Dübel uzunluğu | 33,5 mm |
| Boyut | 7,5x40 |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | Çinko grisi |
| Version, tie | Internal thread |
| Tie fastening device | Miscellaneous |
| Tie screw system | Hexagon head |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Certificates (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ölçü
WAF
Delik çapı min.
Dübel uzunluğu
Item no.
MMS+ I 7.5x40
7,5x40
13
6
33,5
3498266
MMS+ I 7.5x60
7,5x60
13
6
53,5
3498268
Ölçü
Dübel uzunluğu
MMS+ I 7.5x40
Item no.
3498266
Ölçü
7,5x40
WAF
13
Delik çapı min.
6
Dübel uzunluğu
33,5
MMS+ I 7.5x60
Item no.
3498268
Ölçü
7,5x60
WAF
13
Delik çapı min.
6
Dübel uzunluğu
53,5


