MMS-plus MS 7.5x50 mounting bolt tie, with flat pan head
Type MMS+ MS 7.5x50
|Item no. 3498261
|EAN 4012196559664



Item no. / Type
Length
Ölçü
Delik çapı min.
Dübel uzunluğu
Head diameter
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Bolt tie for direct mounting without additional anchors in cracked and uncracked concrete and masonry. With large round head to fasten mounting and profile rails. Torx drive T30.
Construction product tested according to EAD and CE mark, with European Technical Assessment (ETA) and proof of suitability. Load-bearing capacities under fire loads proven up to fire resistance class R120.
Construction product tested according to EAD and CE mark, with European Technical Assessment (ETA) and proof of suitability. Load-bearing capacities under fire loads proven up to fire resistance class R120.
Technical data
Dimensions
| Length | 50 mm |
|---|---|
| Dimension L | 50 mm |
Technical data
| Vida dişi | 7,5 |
|---|---|
| Hardened | evet |
| Ölçü | 7,5 x 50 |
| Clamping strength | 15 mm |
| Thread diameter ST | 7,5 |
| Head shape | Cup head |
| Screw system | Torx |
| Delik çapı min. | 6 mm |
| Delik derinliği | 40 mm |
| Dübel uzunluğu | 50 mm |
| Head diameter | 17 mm |
| Boyut | 7,5x50mm |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | Çinko grisi |
| Fire resistance class EN 13501-1 | R30, R60, R90, R120 |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Certificates (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Ölçü
Screw system
Delik çapı min.
Dübel uzunluğu
Head diameter
Item no.
MMS+ MS 7.5x50
50
7,5 x 50
Torx
6
50
17
3498261
MMS+ MS 7.5x60
60
7,5 x 60
Torx
6
60
17
3498262
Length
Ölçü
Dübel uzunluğu
MMS+ MS 7.5x50
Item no.
3498261
Length
50
Ölçü
7,5 x 50
Screw system
Torx
Delik çapı min.
6
Dübel uzunluğu
50
Head diameter
17
MMS+ MS 7.5x60
Item no.
3498262
Length
60
Ölçü
7,5 x 60
Screw system
Torx
Delik çapı min.
6
Dübel uzunluğu
60
Head diameter
17





