MMS-plus R 6x40 ring tie, with setting tool
Type MMS+ R 6x40
|Item no. 3498180
|EAN 4012196842698



Item no. / Type
3498180 / MMS+ R 6x40
Length
40 mm
Dimension
6x40
Drill hole diameter, min.
5 mm
Anchor length
40 mm
Head diameter
14 mm
Smallest selling unit: 200 piece
200piece
piece
Description
Bolt tie for direct mounting without additional anchors in cracked and uncracked concrete and masonry. With ring eyelet for universal fastenings. Setting tool contained in the scope of delivery.
Technical data
Dimensions
| Length | 40 mm |
|---|
Technical data
| Hardened | yes |
|---|---|
| Anchor/nail/bolt version | Spiral anchor |
| Dimension | 6x40 |
| Clamping strength | 5 mm |
| Head shape | With eyelet |
| Screw system | Miscellaneous |
| Drill hole diameter, min. | 5 mm |
| Drill hole depth | 40 mm |
| Anchor length | 40 mm |
| Head diameter | 14 mm |
| Dimension | 6x40 |
| Surface | galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Fire resistance class EN 13501-1 | R30, R60, R90, R120 |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Dimension
Drill hole diameter, min.
Anchor length
Head diameter
Item no.
MMS+ R 6x40
40
6x40
5
40
14
3498180
MMS+ R 6x40
Item no.
3498180
Length
40
Dimension
6x40
Drill hole diameter, min.
5
Anchor length
40
Head diameter
14


