Mounting bracket, 45° with 4 holes A4
Type GMS 4 VW 45 A4
|Item no. 1124749
|EAN 4012195805281



Item no. / Type
1124749 / GMS 4 VW 45 A4
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
Mounting bracket with four holes to connect profile rails 41 x 41 mm and 41 x 21 mm at an angle of 45°.
Technical data
Dimensions
| Length | 101 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 101 mm |
Technical data
| Rustproof steel, pickled | no |
|---|---|
| Material thickness | 4 mm |
| Hole size | 13 |
| With screw accessories | no |
| Version for | 45° angle |
| Suitable for profile shapes | C profile |
| Dimension | 101x101x40x4 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4571 |
Environmental Data
1,589 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,589 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
GMS 4 VW 45 A4
1124749
GMS 4 VW 45 A4
Item no.
1124749


