MS4141 mounting rail, slot width 22 mm, FT, side perforation
Type MS4141PP1000FT
|Item no. 1122479
|EAN 4012195697961




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 1 m
1m
m
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Width | 41 mm |
| Height | 41 mm |
| Dimension L | 1000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | evet |
|---|---|
| Yarık uzunluğu | 22 mm |
| Material thickness | 2,5 mm |
| Statik değer A | 2,42 cm² |
| Statik değer Iy | 6 cm⁴ |
| Statik değer Iz | 6,97 cm⁴ |
| Statik değer Wy | 2,49 cm³ |
| Statik değer Wz | 2,88 cm³ |
| Hole size | 14x28 |
| Profile shape | C profil |
| Delik türü | 3 tarafı delikli |
| Drill hole spacing, centre | 50 mm |
| With perforation | evet |
| Breakable | hayır |
| With toothing | evet |
| Version for | Tekli profil |
| Boyut | 1000x41x41 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 5,2614 kg CO2e / 1 Metre |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS4141PP1000FT
1000
41
41
2,5
Hot-dip galvanised
1122479
MS4141PP3000FT
3000
41
41
2,5
Hot-dip galvanised
1122483
MS4141PP6000FT
6000
41
41
2,5
Hot-dip galvanised
1122487
Length
MS4141PP1000FT
Item no.
1122479
Length
1000
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Hot-dip galvanised
MS4141PP3000FT
Item no.
1122483
Length
3000
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Hot-dip galvanised
MS4141PP6000FT
Item no.
1122487
Length
6000
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Hot-dip galvanised



