MS4141PP mounting rail, slot 22 mm, FT, perforated
Type MS4141PP0300FT
|Item no. 1122500
|EAN 4012195356325




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 300 mm |
|---|---|
| Width | 41 mm |
| Height | 41 mm |
| Dimension L | 300 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Slot width | 22 mm |
| Material thickness | 2,5 mm |
| Static value A | 2,42 cm² |
| Static value ly | 6 cm⁴ |
| Static value lz | 6,97 cm⁴ |
| Static value Wy | 2,49 cm³ |
| Static value Wz | 2,88 cm³ |
| Hole size | 11x25 |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | 3 sides perforated |
| Drill hole spacing, centre | 50 mm |
| With perforation | yes |
| Breakable | no |
| With toothing | yes |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 300x41x41 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
1,6882 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,6882 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS4141PP0300FT
300
41
41
2,5
Hot-dip galvanised
1122500
MS4141PP0400FT
400
41
41
2,5
Hot-dip galvanised
1122501
Length
MS4141PP0300FT
Item no.
1122500
Length
300
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Hot-dip galvanised
MS4141PP0400FT
Item no.
1122501
Length
400
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Hot-dip galvanised


