Multi-Quick clip
Type M-Quick 15-19LGR
|Item no. 2153106
|EAN 4012195880936



Item no. / Type
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Flush-mounted clip to accept metric and PG pipes and Quick-Pipe® electrical installation pipes. Flexible clamping range of several millimetres. Universal fastening options on walls and ceilings and usable in a profile rail, both in indoor and protected outdoor areas. Toolless pipe mounting. Can also be arranged with OBO Quick clip or proQuick clip.
Technical data
Dimensions
| Dimension A | 27,5 mm |
|---|---|
| Dimension B | 15,5 mm |
| Dimension H | 32 mm |
| Dimension F | 4,1 mm |
| Dimension h | 7 mm |
| Dimension E | 8 mm |
Technical data
| Halogen-free | yes |
|---|---|
| Pull-out value | 40 N |
| UV-resistant | no |
| Expandable | yes |
| Closed | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| With inlay | no |
| Fastening type | Screw hole |
| Clamping range D, min. | 15 mm |
| Clamping range D, max. | 19 mm |
| Flame-resistant | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Dimension | 15-19mm |
| Material | Polyamide |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
0,0238 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0238 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Colour
Item no.
M-Quick 15-19LGR
15
19
Light grey; RAL 7035
2153106
M-Quick 18-22LGR
18,5
22,5
Light grey; RAL 7035
2153114
M-Quick 25-28LGR
25
28,5
Light grey; RAL 7035
2153130
M-Quick 31-37LGR
31
37
Light grey; RAL 7035
2153157
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
M-Quick 15-19LGR
Item no.
2153106
Clamping range D, min.
15
Clamping range D, max.
19
Colour
Light grey; RAL 7035
M-Quick 18-22LGR
Item no.
2153114
Clamping range D, min.
18,5
Clamping range D, max.
22,5
Colour
Light grey; RAL 7035
M-Quick 25-28LGR
Item no.
2153130
Clamping range D, min.
25
Clamping range D, max.
28,5
Colour
Light grey; RAL 7035
M-Quick 31-37LGR
Item no.
2153157
Clamping range D, min.
31
Clamping range D, max.
37
Colour
Light grey; RAL 7035
