Nipple 89/RK
Type 89 ROE 12-16
|Item no. 2012049
|EAN 4012195156130



Item no. / Type
2012049 / 89 ROE 12-16
for diameter, min.
12 mm
çap için maks.
16 mm
Boyut
PG 13,5
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Closed entry nipple with perforation membrane for cable diameters 12–16 mm. Ideal for simple cable routing in housings or through thin sheet metal.
Required hole diameter 18.5‒19 mm, wall thickness max. 3 mm.
Required hole diameter 18.5‒19 mm, wall thickness max. 3 mm.
Technical data
Technical data
| for diameter, min. | 12 mm |
|---|---|
| çap için maks. | 16 mm |
| Halojen İçermez | evet |
| Koruma sınıfı | IP54 |
| Boyut | PG 13,5 |
| for wall thickness, min. | 0 mm |
| for wall thickness, max. | 3 mm |
| Nominal diameter | 19 mm |
| Nominal size PG | 13,5 |
| Version for | Cuttable |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | Ø12-16mm |
| Material | Polyethylene |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Dimensions
| Dimension t | 3 mm |
|---|
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0029 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
for diameter, min.
çap için maks.
Boyut
Item no.
89 ROE 12-16
12
16
PG 13,5
2012049
89 ROE 12-16
Item no.
2012049
for diameter, min.
12
çap için maks.
16
Boyut
PG 13,5

