Pipe sleeve with 10 fastening straps
Type TCX-225
|Item no. 7202213
|EAN 4012196086924



Item no. / Type
Boru çapı min.
Boru çapı maks.
Dimension d
Dimension d min.
Dimension h
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Pipe sleeve for combustible pipes.
If there is a fire, fire protection inserts inside the sheet steel housing expand, exerting a very great pressure onto the burning thermoplastic pipes. For interior application. Fastening with anchors or M8 threaded rods.
If there is a fire, fire protection inserts inside the sheet steel housing expand, exerting a very great pressure onto the burning thermoplastic pipes. For interior application. Fastening with anchors or M8 threaded rods.
Technical data
Dimensions
| Length | 328 mm |
|---|---|
| Width | 328 mm |
| Height | 51,5 mm |
| Dimension d | 239 mm |
| Dimension d min. | 328 mm |
| Dimension h | 51,5 mm |
Technical data
| Boru çapı min. | 225 mm |
|---|---|
| Boru çapı maks. | 227 mm |
| Accessories required | yes |
| Boyut | Ø225mm |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Intumescent material |
| Colour | zinc |
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 7202300
Insulation layer creator in a cartridgeType
DSX-K
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Boru çapı min.
Boru çapı maks.
Dimension d
Dimension d min.
Dimension h
Item no.
TCX-225
225
227
239
328
51,5
7202213
TCX-250
250
252
264
353
51,5
7202215
Boru çapı min.
Boru çapı maks.
Dimension d
Dimension d min.
TCX-225
Item no.
7202213
Boru çapı min.
225
Boru çapı maks.
227
Dimension d
239
Dimension d min.
328
Dimension h
51,5
TCX-250
Item no.
7202215
Boru çapı min.
250
Boru çapı maks.
252
Dimension d
264
Dimension d min.
353
Dimension h
51,5



