Pipe sleeve with 4 fastening straps
Type TCX-063
|Item no. 7202204
|EAN 4012195856603



Item no. / Type
Boru çapı min.
Boru çapı maks.
Dimension d
Dimension d min.
Dimension h
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Pipe sleeve for combustible pipes.
If there is a fire, fire protection inserts inside the sheet steel housing expand, exerting a very great pressure onto the burning thermoplastic pipes. For interior application. Fastening with anchors of M6 threaded rods up to size 75 mm, then M8.
If there is a fire, fire protection inserts inside the sheet steel housing expand, exerting a very great pressure onto the burning thermoplastic pipes. For interior application. Fastening with anchors of M6 threaded rods up to size 75 mm, then M8.
Technical data
Dimensions
| Length | 94 mm |
|---|---|
| Width | 94 mm |
| Height | 26 mm |
| Dimension d | 67 mm |
| Dimension d min. | 94 mm |
| Dimension h | 26 mm |
Technical data
| Boru çapı min. | 63 mm |
|---|---|
| Boru çapı maks. | 65 mm |
| Accessories required | yes |
| Boyut | Ø63mm |
| Material | Intumescent material |
| Colour | Grey |
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 7202300
Insulation layer creator in a cartridgeType
DSX-K
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (5)
Certificates (5)
Instructions and Aid (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Boru çapı min.
Boru çapı maks.
Dimension d
Dimension d min.
Dimension h
Item no.
TCX-063
63
65
67
94
26
7202204
TCX-075
75
77
79
106
26
7202205
TCX-090
90
92
94
132
26,6
7202206
TCX-110
110
112
114
155
26,6
7202207
TCX-125
125
127
129
172
40
7202208
Boru çapı min.
Boru çapı maks.
Dimension d
Dimension d min.
Dimension h
TCX-063
Item no.
7202204
Boru çapı min.
63
Boru çapı maks.
65
Dimension d
67
Dimension d min.
94
Dimension h
26
TCX-075
Item no.
7202205
Boru çapı min.
75
Boru çapı maks.
77
Dimension d
79
Dimension d min.
106
Dimension h
26
TCX-090
Item no.
7202206
Boru çapı min.
90
Boru çapı maks.
92
Dimension d
94
Dimension d min.
132
Dimension h
26,6
TCX-110
Item no.
7202207
Boru çapı min.
110
Boru çapı maks.
112
Dimension d
114
Dimension d min.
155
Dimension h
26,6
TCX-125
Item no.
7202208
Boru çapı min.
125
Boru çapı maks.
127
Dimension d
129
Dimension d min.
172
Dimension h
40



