Pipe sleeve with 6 fastening straps
Type TCX-140
|Item no. 7202209
|EAN 4012195856689



Item no. / Type
Boru çapı min.
Boru çapı maks.
Dimension d
Dimension d min.
Dimension h
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Pipe sleeve for combustible pipes.
If there is a fire, fire protection inserts inside the sheet steel housing expand, exerting a very great pressure onto the burning thermoplastic pipes. For interior application. Fastening with anchors or M8 threaded rods.
If there is a fire, fire protection inserts inside the sheet steel housing expand, exerting a very great pressure onto the burning thermoplastic pipes. For interior application. Fastening with anchors or M8 threaded rods.
Technical data
Dimensions
| Length | 200 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 40 mm |
| Dimension d | 144 mm |
| Dimension d min. | 200 mm |
| Dimension h | 40 mm |
Technical data
| Boru çapı min. | 140 mm |
|---|---|
| Boru çapı maks. | 142 mm |
| Accessories required | yes |
| Boyut | Ø140mm |
| Material | Intumescent material |
| Colour | Grey |
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 7202300
Insulation layer creator in a cartridgeType
DSX-K
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (5)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Boru çapı min.
Boru çapı maks.
Dimension d
Dimension d min.
Dimension h
Item no.
TCX-140
140
142
144
200
40
7202209
TCX-160
160
162
164
220
40
7202210
Boru çapı min.
Boru çapı maks.
Dimension d
Dimension d min.
TCX-140
Item no.
7202209
Boru çapı min.
140
Boru çapı maks.
142
Dimension d
144
Dimension d min.
200
Dimension h
40
TCX-160
Item no.
7202210
Boru çapı min.
160
Boru çapı maks.
162
Dimension d
164
Dimension d min.
220
Dimension h
40



