Plug-in arrester V20 75 V
Type V20-0-75
|Item no. 5095360
|EAN 4012196163533



Item no. / Type
Maximum continuous voltage AC
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge arrester, type 2
• For surge protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Discharge capacity to 40 kA (8/20) per pole through high-performance varistors
• Modular, plug-in arrester with dynamic cut-off unit and visual status display
• Locking mechanism with vibration protection and voltage keying
• Plastic (UL 94 V-0)
• For surge protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Discharge capacity to 40 kA (8/20) per pole through high-performance varistors
• Modular, plug-in arrester with dynamic cut-off unit and visual status display
• Locking mechanism with vibration protection and voltage keying
• Plastic (UL 94 V-0)
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 1 |
|---|---|
| Ağ formu | Other |
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| En yüksek sürekli gerilim (L-N) | 75 V |
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 20 kA |
| Housing material surge protection components | PA UL 94 V-0 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) [L-N] | 40 kA |
| Remote signalling | no |
| Test class, type 2 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 60 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤0,5 |
| Maximum continuous voltage AC | 75 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 20 kA |
| Pole version | 1 |
| Installation type | On basic element |
| Residual voltage [L-N] @ 5 kA | 0,4 kV |
| Short-circuit resistance for max. mains-side overcurrent protection | 50 kA eff |
| Residual voltage [L-N] @ 1 kA | 0,3 kV |
| SPD to UL 1449 | Type 4 |
| Minimum distance | 1,5 mm |
| Approvals | VDE, KEMA, UL, ÖVE |
| Short-circuit resistant | yes |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 40 kA |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 75V |
| Humidity, max. | 95 % |
| Humidity, min. | 5 % |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,2166 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (4)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V20-0-75
IP20
75
1
5095360
V20-0-150
IP20
150
1
5095362
V20-0-280
IP20
280
1
5095364
V20-0-320
IP20
320
1
5095366
V20-0-385
IP20
385
1
5095368
V20-0-440
IP20
440
1
5095370
Maximum continuous voltage AC
V20-0-75
Item no.
5095360
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
75
Pole version
1
V20-0-150
Item no.
5095362
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
150
Pole version
1
V20-0-280
Item no.
5095364
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
280
Pole version
1
V20-0-320
Item no.
5095366
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
320
Pole version
1
V20-0-385
Item no.
5095368
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
385
Pole version
1
V20-0-440
Item no.
5095370
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
440
Pole version
1


