Pre-mounted supports for PV module mounting, free-standing system
Type VT 25M FT
|Item no. 5901558
|EAN 4012197394646



Item no. / Type
Length
Angle of inclination, min.
Angle of inclination, max.
DELIVERY TIME ON REQUEST
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Pre-mounted support in small, medium or large size to mount free-standing photovoltaic systems in combination with support profiles and end/connection clamps. Mounting with ramming piles in the earth or with stands on concrete foundations.
Technical data
Dimensions
| Length | 2898 mm |
|---|---|
| Width | 91 mm |
| Height | 2085 mm |
| Dimension L | 2,9 mm |
| Dimension H | 2,08 mm |
| Dimension l | 2,08 mm |
| Angle α | 25 |
Technical data
| Ayarlanabilir | hayır |
|---|---|
| Angle of inclination, min. | 25 ° |
| Angle of inclination, max. | 25 ° |
| Boyut | 2898x91x2085 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | Çinko grisi |
| Cable duct, integrated | no |
| Cable duct optional | yes |
| Suitable for roof material | Other |
| Penetration of roof necessary | no |
| Alignment | Vertical |
| Anchoring | free-standing |
| Mounting type photovoltaic mounting systems | Floor |
| Module width min. | 990 mm |
| Module width max. | 1310 mm |
| Module height min. | 20 mm |
| Module height max. | 50 mm |
| Module length min. | 1850 mm |
| Module length max. | 2100 mm |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 78,83 kg CO2e / 1 Adet |
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Angle of inclination, min.
Angle of inclination, max.
Item no.
VT 10S FT
2689
10
10
5901550
VT 10M FT
3110
10
10
5901552
VT 10L FT
3489
10
10
5901554
VT 25S FT
2517
25
25
5901556
VT 25M FT
2898
25
25
5901558
VT 25L FT
3236
25
25
5901560
VT 30S FT
2732
30
30
5901562
VT 30M FT
2779
30
30
5901564
VT 30L FT
3104
30
30
5901566
Length
Angle of inclination, min.
Angle of inclination, max.
VT 10S FT
Item no.
5901550
Length
2689
Angle of inclination, min.
10
Angle of inclination, max.
10
VT 10M FT
Item no.
5901552
Length
3110
Angle of inclination, min.
10
Angle of inclination, max.
10
VT 10L FT
Item no.
5901554
Length
3489
Angle of inclination, min.
10
Angle of inclination, max.
10
VT 25S FT
Item no.
5901556
Length
2517
Angle of inclination, min.
25
Angle of inclination, max.
25
VT 25M FT
Item no.
5901558
Length
2898
Angle of inclination, min.
25
Angle of inclination, max.
25
VT 25L FT
Item no.
5901560
Length
3236
Angle of inclination, min.
25
Angle of inclination, max.
25
VT 30S FT
Item no.
5901562
Length
2732
Angle of inclination, min.
30
Angle of inclination, max.
30
VT 30M FT
Item no.
5901564
Length
2779
Angle of inclination, min.
30
Angle of inclination, max.
30
VT 30L FT
Item no.
5901566
Length
3104
Angle of inclination, min.
30
Angle of inclination, max.
30


