Pressure compensation element
Type 109 M20 LGR
|Item no. 2034680
|EAN 4012196595723



Item no. / Type
2034680 / 109 M20 LGR
Vida dişi
M20 x 1,5
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
The pressure compensation element, type 109 M20 LGR compensates for pressure differences in junction boxes, small distributors and connection sockets with an M20 opening and avoids the formation of condensation water in sealed housings. The polyamide pressure compensation element has an IP68/IP69 protection rating. This remains intact, even after the installation of the pressure compensation element. The pressure compensation element is suitable for use in industrial environments and in exterior areas.
The pressure compensation element is surrounded by an ePTFE membrane, which is permeable in both directions to air. The air throughput at a pressure difference of 70 mbar is 110 L/h. At the same time, moisture cannot enter the housing from outside.
The pressure compensation element is surrounded by an ePTFE membrane, which is permeable in both directions to air. The air throughput at a pressure difference of 70 mbar is 110 L/h. At the same time, moisture cannot enter the housing from outside.
The pressure compensation element is easy to mount, requires little maintenance and is a simple option for avoiding condensation water formation in housings.
Technical data
Dimensions
| Height | 15,4 mm |
|---|---|
| Dimension L | 9 mm |
| Dimension E | 27 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | evet |
|---|---|
| Cam elyafı takviyeli | evet |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Koruma sınıfı | IP68 |
| Vida dişi | M20 x 1,5 |
| Thread type | Metric |
| Thread increase | 1,5 mm |
| WAF | 24 |
| Nominal thread size metric/PG | 20 |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 100 °C |
| Boyut | M20x1,5 |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|---|
| Packaging without plastic | evet |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0369 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Item no.
109 M20 LGR
M20 x 1,5
2034680
109 M20 LGR
Item no.
2034680
Vida dişi
M20 x 1,5
