Profile rail MS 22 L FT
Type MS 22 L 3M FT
|Item no. 1122742
|EAN 4012195502517



Item no. / Type
1122742 / MS 22 L 3M FT
Length
3000 mm
Width
40 mm
Height
22,5 mm
Material thickness
2 mm
Surface
Hot-dip galvanised
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 22,5 mm |
| Dimension L | 3000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | hayır |
|---|---|
| Yarık uzunluğu | 18 mm |
| Material thickness | 2 mm |
| Statik değer A | 1,74 cm² |
| Statik değer Iy | 1,19 cm⁴ |
| Statik değer Iz | 4,46 cm⁴ |
| Statik değer Wy | 1,05 cm³ |
| Statik değer Wz | 2,23 cm³ |
| Hole size | 11x30 |
| Profile shape | C profil |
| Delik türü | Sırtı delikli |
| Drill hole spacing, centre | 50 mm |
| With perforation | evet |
| Breakable | hayır |
| With toothing | hayır |
| Version for | Tekli profil |
| Boyut | 3000x40x22,5 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 3,3147 kg CO2e / 1 Metre |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS 22 L 3M FT
3000
40
22,5
2
Hot-dip galvanised
1122742
MS 22 L 3M FT
Item no.
1122742
Length
3000
Width
40
Height
22,5
Material thickness
2
Surface
Hot-dip galvanised


