PV CombiController V25, plug-in arrester, type 1+2
Type V25-B+C 0-450PV
|Item no. 5097065
|EAN 4012195708896



Item no. / Type
5097065 / V25-B+C 0-450PV
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
385 V
Pole version
1
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
CombiController upper part - type 1+2, combination arrester for photovoltaic systems
• For surge protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity to 7 kA (10/350) and 50 kA (8/20) per pole
• Low DC voltage protection level: < 1.5 kV per pole (Y circuit: 3.0 kV and Voc max = 900 V DC)
• Plug-in arrester with thermodynamic cut-off unit and visual function display
• Encapsulated, zinc oxide varistor arrester for use in distributor housings
• High current carrying capacity with long lifespan
Application: PV systems with lightning protection system
• For surge protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity to 7 kA (10/350) and 50 kA (8/20) per pole
• Low DC voltage protection level: < 1.5 kV per pole (Y circuit: 3.0 kV and Voc max = 900 V DC)
• Plug-in arrester with thermodynamic cut-off unit and visual function display
• Encapsulated, zinc oxide varistor arrester for use in distributor housings
• High current carrying capacity with long lifespan
Application: PV systems with lightning protection system
Technical data
Technical data
| Söndürmeli | no |
|---|---|
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Remote signalling | no |
| Lightning surge current (10/350 μs) | 7 kA |
| Maximum continuous voltage AC | 385 V |
| Maximum continuous voltage DC | 450 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 30 kA |
| Pole version | 1 |
| Max. mains-side overcurrent protection | 160 |
| Version for | 1-pole, PV upper part with Y base to 900 V DC |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class I+II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 1+2 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 50 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 160 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 450V DC |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,169 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V25-B+C 0-450PV
IP20
385
1
5097065
V25-B+C 0-450PV
Item no.
5097065
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
385
Pole version
1


