PV CombiController V50, plug-in arrester, type 1+2
Type V50-B+C 0-300PV
|Item no. 5093726
|EAN 4012195708841



Item no. / Type
5093726 / V50-B+C 0-300PV
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
280 V
Pole version
1
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
CombiController upper part – type 1+2, combination arrester for photovoltaic systems
• For surge protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity to 12.5 kA (10/350) and 50 kA (8/20) per pole
• Low DC voltage protection level: < 1.3 kV per pole (Y circuit: 2.6 kV and Voc max = 600 V DC)
• Plug-in arrester with thermodynamic cut-off unit and visual function display
• Encapsulated, zinc oxide varistor arrester for use in distributor housings
• High current carrying capacity with long lifespan
Application: PV systems with lightning protection system
Plug-in arrester
• For surge protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity to 12.5 kA (10/350) and 50 kA (8/20) per pole
• Low DC voltage protection level: < 1.3 kV per pole (Y circuit: 2.6 kV and Voc max = 600 V DC)
• Plug-in arrester with thermodynamic cut-off unit and visual function display
• Encapsulated, zinc oxide varistor arrester for use in distributor housings
• High current carrying capacity with long lifespan
Application: PV systems with lightning protection system
Plug-in arrester
Technical data
Technical data
| Koruma sınıfı | IP20 |
|---|---|
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 30 kA |
| Lightning surge current (10/350) | 12,5 kA |
| Lightning surge current (10/350 μs) | 12,5 kA |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤1,3 |
| Maximum continuous voltage AC | 280 V |
| Maximum continuous voltage DC | 300 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 30 kA |
| Pole version | 1 |
| Max. mains-side overcurrent protection | 125 |
| Version for | 1-pole, PV upper part with Y base to 600 V DC |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class I+II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 1+2 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 50 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 125 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 300V DC |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 30 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,1893 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V50-B+C 0-300PV
IP20
280
1
5093726
V50-B+C 0-300PV
Item no.
5093726
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
280
Pole version
1


