PV surge protection V20, 600 V DC with remote signalling
Type V20-C 3PHFS-600
|Item no. 5094576
|EAN 4012195709084



Item no. / Type
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
V20 surge arrester, type 2, for PV systems with FS contact as potential-free changeover
• Complete unit, consisting of plug-in varistor arrester with cut-off unit
• Error-resistant Y circuit for use according to VDE 0100-712 (EN 50539-12)
• For surge protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity to 40 kA (8/20) per pole
• Low DC protection level: < 2.6 kV (Voc max = 600 V DC)
• Arrester, connectable with thermodynamic cut-off unit and visual function display
• Encapsulated, zinc oxide varistor arrester for use in distributor housings
Application: PV systems with or without separate lightning protection system
• Complete unit, consisting of plug-in varistor arrester with cut-off unit
• Error-resistant Y circuit for use according to VDE 0100-712 (EN 50539-12)
• For surge protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity to 40 kA (8/20) per pole
• Low DC protection level: < 2.6 kV (Voc max = 600 V DC)
• Arrester, connectable with thermodynamic cut-off unit and visual function display
• Encapsulated, zinc oxide varistor arrester for use in distributor housings
Application: PV systems with or without separate lightning protection system
Technical data
Technical data
| Ağ formu | Other |
|---|---|
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma seviyesi damar/damar | < 2,6 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | < 2,6 V |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Remote signalling | yes |
| Test class, type 2 | yes |
| Maximum continuous voltage DC | 600 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 20 kA |
| Pole version | 3 |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Suitable for outdoor use | no |
| Max. mains-side overcurrent protection | 125 |
| Version for | 3-pole for PV systems; Y circuit with FS |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 2 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 40 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 125 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 600V DC |
Connectivity options
| FM contacts | Changeover |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,0775 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (2)
Instructions and Aid (5)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Pole version
Item no.
V20-C 3PHFS-600
IP20
3
5094576
V20-C 3PH-600
IP20
3
5094605
V20-C 3PHFS-600
Item no.
5094576
Koruma sınıfı
IP20
Pole version
3
V20-C 3PH-600
Item no.
5094605
Koruma sınıfı
IP20
Pole version
3


