PV SurgeController V20, plug-in arrester, type 2
Type V20-C 0-300PV
|Item no. 5099611
|EAN 4012195708902



Item no. / Type
Maximum continuous voltage AC
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
SurgeController upper part - type 2, surge arrester for photovoltaic systems
• For surge protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity to 40 kA (8/20) per pole
• Low DC voltage protection level: < 1.3 kV per pole (Y circuit: 2.6 kV and Voc max = 600 V DC)
• Plug-in arrester with thermodynamic cut-off unit and visual function display
• Encapsulated, non-extinguishing zinc oxide varistor arrester for use in distributor housings
• High current carrying capacity with long lifespan
Application example: PV systems with or without separated insulated lightning protection system
• For surge protection equipotential bonding to VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
• Arresting capacity to 40 kA (8/20) per pole
• Low DC voltage protection level: < 1.3 kV per pole (Y circuit: 2.6 kV and Voc max = 600 V DC)
• Plug-in arrester with thermodynamic cut-off unit and visual function display
• Encapsulated, non-extinguishing zinc oxide varistor arrester for use in distributor housings
• High current carrying capacity with long lifespan
Application example: PV systems with or without separated insulated lightning protection system
Technical data
Technical data
| Ağ formu | TN |
|---|---|
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Remote signalling | no |
| Test class, type 2 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 400 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Maximum continuous voltage AC | 300 V |
| Maximum continuous voltage DC | 300 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 20 kA |
| Pole version | 1 |
| Installation type | On basic element |
| Max. mains-side overcurrent protection | 125 |
| Version for | 1-pole, PV upper part with Y base to 600 V DC |
| DC network form | yes |
| IT network form | no |
| TN network form | yes |
| TN-C network form | yes |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Other network form | no |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 2 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 40 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 125 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 300V DC |
Connectivity options
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,1685 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V20-C 0-300PV
IP20
300
1
5099611
V20-C 0-500PV
IP20
440
1
5099708
Maximum continuous voltage AC
V20-C 0-300PV
Item no.
5099611
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
300
Pole version
1
V20-C 0-500PV
Item no.
5099708
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
440
Pole version
1


