PYROPLUG® Box box insulation
Type FBA-F
|Item no. 7202660
|EAN 4012196144013



Item no. / Type
7202660 / FBA-F
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Box for cable insulation.
Consisting of a two-part, hard frame and two soft internal pieces. Protect the frame and internal pieces against water in order to guarantee safe foaming in case of fire. For interior application.
Consisting of a two-part, hard frame and two soft internal pieces. Protect the frame and internal pieces against water in order to guarantee safe foaming in case of fire. For interior application.
Technical data
Dimensions
| Length | 200 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 100 mm |
Technical data
| Accessories required | yes |
|---|---|
| Fire protection version | Box body |
| Shape | Rectangular |
| Boyut | 200x200x100 |
| Material | Permanently elastic, closed-pore foam |
| Colour | Red |
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
FBA-F
7202660
FBA-F
Item no.
7202660






