Quick clip, aluminium
Type ALQ M16
|Item no. 2149916
|EAN 4012196409235



Item no. / Type
Nominal size
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
OBO Quick clip, type ALQ M, for all metric ALU pipe systems, as well as light-duty and heavy-duty insulation pipes. Suitable for mounting the OBO pipe system, material: aluminium. Pipe centring aids allow optimal attachment of the pipe and automatically turn the clip into the correct position.
Slot for side alignment during mounting with wood screw or knock-in anchor.
Recommended fastening spacing 50−60 cm.
Slot for side alignment during mounting with wood screw or knock-in anchor.
Recommended fastening spacing 50−60 cm.
Technical data
Dimensions
| Dimension A | 22 mm |
|---|---|
| Dimension B | 18 mm |
| Dimension H | 25 mm |
| Dimension F | 9,5 mm |
| Dimension h | 18,5 mm |
| Dimension E | 5,1 mm |
Technical data
| Nominal size | 16 |
|---|---|
| Halogen-free | no |
| Pull-out value | 55 N |
| UV-resistant | yes |
| Expandable | no |
| Closed | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| With inlay | no |
| Fastening type | Screw hole |
| Clamping range D, min. | 16 mm |
| Clamping range D, max. | 16 mm |
| Permitted temperature range, min. | -25 °C |
| Permitted temperature range, max. | 90 °C |
| Dimension | M16 |
| Material | Aluminium |
| Resistance to impact | 2 J |
| Resistance to lateral load | 105 N |
| Resistance to axial load | 15 N |
| Resistance against corrosion | High |
Environmental Data
0,1324 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,1324 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Nominal size
Item no.
ALQ M16
16
2149916
ALQ M20
20
2149920
ALQ M25
25
2149925
ALQ M32
32
2149932
ALQ M40
40
2149940
ALQ M50
50
2149950
ALQ M63
63
2149963
Nominal size
ALQ M16
Item no.
2149916
Nominal size
16
ALQ M20
Item no.
2149920
Nominal size
20
ALQ M25
Item no.
2149925
Nominal size
25
ALQ M32
Item no.
2149932
Nominal size
32
ALQ M40
Item no.
2149940
Nominal size
40
ALQ M50
Item no.
2149950
Nominal size
50
ALQ M63
Item no.
2149963
Nominal size
63

