Quick clip, flame-resistant, pure white
Type 2955 F M16 RW
|Item no. 2149351
|EAN 4012195585671



Item no. / Type
Nominal size
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Flame-resistant, flush-mounted clip to accept metric steel armoured pipes and heavy-duty insulating pipes, as well as Quick-Pipe® electrical installation pipes. Universal fastening options on walls and ceilings, both in indoor and protected outdoor areas. With slot for side alignment during mounting with wood screw or knock-in anchor. Toolless pipe mounting. Can also be arranged with OBO Multi-Quick or proQuick clip. M16 - M32 size can be screwed onto M6 thread. Recommended fastening spacing 50–60 cm, for max. extraction values F at a room temperature of 20 °C, see the table.
Technical data
Dimensions
| Dimension A | 25,3 mm |
|---|---|
| Dimension B | 16 mm |
| Dimension H | 25 mm |
| Dimension C | 11,5 mm |
| Dimension F | 4,2 mm |
| Dimension h | 10 mm |
| Dimension E | 7 mm |
| Dimension D | 15,5 mm |
Technical data
| Nominal size | M16 |
|---|---|
| Halogen-free | yes |
| Pull-out value | 65 N |
| UV-resistant | no |
| Expandable | yes |
| Closed | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| With inlay | no |
| Fastening type | Screw hole |
| Clamping range D, min. | 16 mm |
| Clamping range D, max. | 16 mm |
| Flame-resistant | Acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 750°C |
| Dimension | M16 |
| Material | Polypropylene |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Environmental Data
0,0114 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0114 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Nominal size
Item no.
2955 F M16 RW
M16
2149351
2955 F M20 RW
M20
2149357
2955 F M25 RW
M25
2149363
2955 F M32 RW
M32
2149369
2955 F M40 RW
M40
2149375
Nominal size
2955 F M16 RW
Item no.
2149351
Nominal size
M16
2955 F M20 RW
Item no.
2149357
Nominal size
M20
2955 F M25 RW
Item no.
2149363
Nominal size
M25
2955 F M32 RW
Item no.
2149369
Nominal size
M32
2955 F M40 RW
Item no.
2149375
Nominal size
M40
