Rail connector SV with 3 holes A4
Type SVE 41 A4
|Item no. 1123128
|EAN 4012195939245



Item no. / Type
1123128 / SVE 41 A4
Length
100 mm
Width
47 mm
Material thickness
4 mm
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
The rail connector is used to extend the mounting rail MS4141. The connection can be made simply and securely on the construction site or prefabricated in the workshop.
There is a guarantee that there is no weak point in the area of the rail coupling. The static values of the mounting rail apply here.
Scope of delivery:
Retaining plates, type 4141, and suitable hexagonal bolts included loosely.
There is a guarantee that there is no weak point in the area of the rail coupling. The static values of the mounting rail apply here.
Scope of delivery:
Retaining plates, type 4141, and suitable hexagonal bolts included loosely.
Technical data
Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Width | 47 mm |
| Height | 39,4 mm |
Technical data
| Rustproof steel, pickled | no |
|---|---|
| Slot width | 22 mm |
| Material thickness | 4 mm |
| Static value A | 2,97 cm² |
| Static value ly | 6,05 cm⁴ |
| Static value lz | 9,01 cm⁴ |
| Static value Wy | 2,91 cm³ |
| Static value Wz | 4,4 cm³ |
| Hole size | 12 |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated back |
| Drill hole spacing, centre | 60 mm |
| With screw accessories | yes |
| Version for | Perforated |
| Suitable for profile shapes | U profile |
| Dimension | 100x4mm |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4571 |
Environmental Data
2,5382 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,5382 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Material thickness
Item no.
SVE 41 A4
100
47
4
1123128
SVE 41 A4
Item no.
1123128
Length
100
Width
47
Material thickness
4

